Úvod Recenze knih

Recenze knih

název knihy : Onemocnění ledvin a močových cest - dietní zásady


Autor: Vladimír Teplan
Nakladatelství: Triton
Město: Praha
Rok vydání: 1998
Počet stran: 50
ISBN: 80-7254-017-3
cena : 43 Kč
Anotace

„Onemocnění močových cest a ledvin je v naší populace velmi časté. Snad každý alespoň jedou za život pocítí ve slabší či silnější formě, že existují močové cesty a ledviny. Většinou se jedná o nezávažný zánět dolních močových cest, ale může se jednat o těžké postižení ledvin...“ (citováno z úvodu knihy)


Naše recenze

Publikace se nezaměřuje pouze na zánět močových cest, ale jsou v ní popsány i další onemocnění močových cest a ledvin. V úvodu knihy budete seznámeni se základními pojmy z dané oblasti. Dále vám autor-lékař popíše úlohu ledvin a močového systému v organismu. Poté se zaměří na nejčastější nemoci, jejich léčbu a prevenci. V dalších kapitolách se seznámíte se základními vyšetřovacími metodami, podrobněji vám bude popsána prevence i léčba a principy moderní dietoterapie. Další kapitola je věnována dietním režimům u nejčastějších chorob ledvin a močových cest, kterými jsou akutní a chronické infekce ledvin a močových cest, akutní a chronických zánět ledvin, nefrotický syndrom, cukrovka a ledviny, močové kameny, snížená funkce a selhání ledviny, porucha metabolismu minerálů vody. Podrobněji autor popisuje dietní opatření při snížené funkci a selhání ledvin. Této problematice věnuje celou kapitolu. V závěru knihy je odkaz na další literaturu, ze které můžete čerpat. Kniha není nikterak obsáhlá. Kapitoly jsou krátké a věcné. Publikace sice není podána zábavnou formou, ale to také není jejím účelem. Důležité je, aby se čtenář seznámil se základními údaji a s dietním režimem v případe problémů s ledvinami či s močovými cestami.
Název: Jak čelit nemocem cest močových

Autor: Jaromír Kohlíček

Nakladatelství: Grada Avicenum

Město: Praha

Rok vydání: 1994

Počet stran: 120

ISBN: 80-7169-033-3

 

Co najdete v knize?

Kniha je poměrně hodně podrobná a najdete v ní mnohé informace, které vám osvětlí problémy s močovými cestami. V úvodu se dozvíte o historii onemocnění, ale i celkově o ledvinách.

V další kapitole se autor podrobněji zaobírá onemocněním ledvin. Soustřeďuje se na stanovení diagnózy, objasňuje vznik zánětu, dotýká se pravidel životosprávy, problematiky umělé ledviny atd.

V další kapitole se dozvíte více o kamenech ledvin a močových cest. Autor podává nejen obecné informaci, ale zaměřuje se i na životosprávu, léčbu a mnohé další informace.

Publikace bude zajímat i ženy. Seznámíte se s ledvinami v souvislosti s těhotenstvím. Dozvíte se důležité informace, ale autor myslí i na muže a ve velké kapitole se poměrně podrobně zaobírá prostatou a jejím postižením. Autor se věnuje základním informacím, zánětům, zvětšení prostaty, atrofii prostaty, rakovině prostaty a cvičení u nemoci prostaty.

Dále je ještě v knize kapitola a onemocnění mužských pohlavních orgánů a v publikaci najdete i dodatky.

Naše shrnutí

Tato odborná publikace vám přinese mnohé informace k dané problematice. Je užitečná pro všechny, kteří mají problémy s močovými cestami. Dozvíte se více o této problematice, ale najdete v knize i návody, jak své komplikace řešit.

V knize je mnoho informací. Některé části textu jsou méně členěné, což může mít za následek, že nepozorný čtenář se může v textu trochu ztrácet. Naopak vás potěší mnohé výčty, které jsou na četných místech knihy.

Styl, jakým je kniha napsána, je takový, že všemu porozumí i laik. Pomůže vám v tom i slovník odborných výrazů užitých v publikaci, který je na konci knihy.

V knize najdete některé nákresy a obrázky, např. ledvinové kameny, urátové kameny, grafy, nákresy atd.


Název: Příprava na transplantaci: příručka pro pacienty s diabetem a jejich blízké

Autor: František Saudek

Nakladatelství: Maxdorf

Město: Praha

Rok vydání: 2005

Počet stran: 80

ISBN: 80-7345-055-0

 

Anotace

Kniha je určená spíše lékařům. Je totiž psaná odborným jazykem s hojným používáním lékařské terminologie. Přibližuje potíž, která postihuje mnohé ženy, a to hlavně v době po přechodu. Tato kniha již byla jednou vydána a pro její zájem vzniklo druhé, pozměněné, vydání. Kniha je členěná do pěti kapitol. Po úvodní kapitole následuje repetitorium, které shrnuje fyziologii dolních cest močových, inervaci močového měchýře a uretry, přehled standardizované terminologie funkce dolních cest močových a zjednodušenou klasifikaci inkontinenci moči. Další kapitola je zaměřená na vyšetřovací metody - anamnézu, fyzikální vyšetření, zobrazovací metody, urodynamické vyšetřovací metody, uretrální elektrickou vodivost atd. Čtvrtá kapitola popisuje farmakoterapii, konkrétně medikamentózní léčbu stresové inkontinence moči a léčbu OAB a urgentní inkontinenci moči. Poslední kapitola uvádí chyby a omyly medikamentózní léčby inkontinence moči. Poté již následuje doporučená literatura, přehled použitých zkratek, medailonek autorů a rejstřík.


Shrnutí

Publikace vyžaduje medicínské znalosti. Laici by se v ní těžko orientovali. Pro odborníky však může být velkým přínosem. Informace v knize jsou přehledně dělené na kapitoly a podkapitoly. Kniha obsahuje výčty a další znázornění pro lepší členění důležitých informací. Další knihy k tématu najdete v doporučené literatuře a pro lepší přehlednost je ke knize připojený i přehled použitých zkratek.


Diskuse (3 komentáře)

MichealPlog, (13. 05. 2014 02:52) Reagovat
blue cross blue shield of florida health insurance cialis uk paypal crawl space access well
Dannielle, (26. 08. 2015 18:35) Reagovat
Hi would you mind stating which blog platform you're working with? I'm looking to start my own blog in the near future but I'm having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!My web site :: Web Cash Concepts: http://www.livemania.info/msn/Caras/35000009.jpg.php
Jefferson, (02. 09. 2015 18:26) Reagovat
It is most critical that your buyers rely oon and look afcter their rely on. Graphic Designing is one of the relatively new careers and has excellent scope in terms of joob opportunities especially in areas of Integrated Marketing, communication and branding.Therefore, a reasonable amount in your hotel marketing budget should allocated towsard media relations and press outreach.Feel free to visit my web-site; Brain: http://www.resusdigitalsignage.com/
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zánět močových cest.cz
Kontakty