Úvod Zánět močových cest

Zánět močových cest

Co je to zánět močových cest?

Infekce močových cest (cystitis), je zánět močového měchýře a močové trubice, odvádějící z močového měchýře moč. Zpravidla se jedná o bakteriální zánět, jejichž původcem jsou stále častěji nebezpečné bakterie typu chlamydií (zvláště při nedostatečné léčbě po nákaze chlamydia trachomatis). Toto onemocnění postihuje mnohem častěji ženy, jedna z pěti žen jím trpí nejméně jednou ročně. Léčení má být okamžité a většinou si vyžádá antibiotika, protože recidivy těchto infekcí mohou vést k závažným onemocněním ledvin. Pokud nejsou záněty močových cest dokonale vyléčeny, často se opakují a přecházejí do chronického stavu..

Jak se projevuje zánět močových cest?

Záněty močových cest se nejvíc projevují změnami při močení:

 • Pálení či řezání při močení, které je navíc velice obtížné (jen pár kapek). Místy se také v moči může vyskytnout krev, která se do ní dostává podrážděnou a překrvenou sliznicí močového měchýře.
 • Zakalená a nepříjemně zapáchající moč, která signalizuje přítomnost nežádoucích látek
 • Bolest v podbřišku a ve spodní části zad v nadpánevním oblouku
 • Zvýšená nevolnost, případně i teplota.

Pokud se infekce rozšíří cestou močovodu do ledvin, bolest v bedrech je intenzivní a teplota vzroste. Tento stav obvykle vyžaduje léčbu v nemocnici.

PŘÍČINY ZÁNĚTU

Za zánět močových cest mohou převážně bakterie. Ve většině případů jsou příčinou močové infekce bakterie Escherichia coli. Tato bakterie je normální součástí naší stolice. I přes pravidelné dodržování hygieny, se může občas stát, že se bakterie dostane z okolí konečníku přes hráz do močové trubice, dále pak do močového měchýře. Hlavním důvodem je nesprávné utírání konečníku po vykonání stolice. V dnešní době je možný přenos i análním sexem, kdy je ohrožena zánětem vagína i močová trubice. Bakterie přítomné v konečníku a tlustém střevě se dostávají na intimní místa. Pokud se namnoží, mohou způsobit zánět močových cest aj.

Dalšími příčinami mohou být:

 • Prochlazení při dlouhém pobytu venku, koupání, nebo sedání na mokrý či studený podklad
 • Nedostatečná hygiena, zvláště při menstruaci
 • Genitální herpes
 • Zvýšené dráždění či poranění při pohlavním styku
 • Nevhodné návyky při oblékání a hygieně (těsné kalhoty, tanga, používání deodorantů či parfémů na intimní místa, špatné oplachování po použití mýdel či sprchových gelů)
 • Stres
 • Chlamydie
 • Zadržování močení

Větší riziko nákazy mají také těhotné ženy a lidé s cukrovkou. Vysoká hladina krevního cukru totiž může vést k jeho vylučování do moče. Sladké prostředí je pak ideální pro růst a množení bakterií. Infekce tak vzniká daleko častěji a má i vážnější průběh.

MOŽNOSTI LÉČBY

Pokud lékař vysloví podezření na zánět močových cest, provede jednoduché vyšetření moče. Podrobné výsledky na přítomnost bakterií obvykle trvají 2-3 dny. Léčbu je ovšem nutné zahájit okamžitě. Proto se většinou předepíše antibiotikum tzv. naslepo, proti nejpravděpodobnějšímu původci infekce. Podle konkrétních výsledků rozboru moči se pak léčba upraví. Kromě antibiotik se při zánětu doporučuje i podávání jiných přípravků, které mohou potlačit bolest. Vhodný je vitamín C, který pomáhá okyselit moč a močový měchýř se pak stává méně příznivým prostředím pro patogenní bakterie. Zároveň také posiluje imunitní systém.

Další informace o nemocech a zdraví najdete na webech Chlamydie a Nízký tlak.

Další doporučení a prevence

 • Pít dostatečně velké množství tekutin, hlavně čisté vody. Při nastalých obtížích i urologické či bylinné čaje
 • Vyvarovat se kořeněným jídlům, pití kávy a alkoholu
 • Doporučují se brusinky a preparáty z nich vyrobené (doplňky stravy)
 • Klidový režim v teple
 • Zvýšená pozornost při osobní hygieně
 • Sedací horké koupele z odvaru řapíku, heřmánku, březového listí, nebo hypermanganu
 • Nosit vhodné teplé oblečení ( vyvarovat se promočeným nohám, holým zádům)

Z lidového léčitelství je doporučován česnek a petržel.

 

Jak je to se zánětem močového měchýře u těhotných?

Díky zvětšování dělohy a zvýšenému tlaku na močovou trubici se u některých žen může objevit zánět i během těhotenství. Proto je nutné moč sledovat a sebemenší známky infekce ihned začít léčit. V případě těhotných žen je však potřeba léčebný postup pečlivě zvážit a vybrat nejvhodnější a zároveň nejšetrnější antibiotika, která neohrozí plod. Naštěstí existuje velmi široké spektrum antibiotik, které jsou možné užívat bez obav i v těhotenství. Problém tohoto onemocnění by budoucí maminky neměly podceňovat, protože neléčený zánět může vést k různých těhotenským komplikacím.

 

Shrnutí

„ Neseď na zemi, ať se neprochladíš, přikryj si záda!“ takto často napomínají matky své dcery. Pravdou zůstává, že i přes tyto  rady, většina žen tuto nemoc prodělá minimálně jednou v životě.


Diskuse (103 komentářů)

Martina, (20. 02. 2014 14:23) Reagovat
Doufám, že s výsledkem budeš spokojená, určitě dej pak vědět:). Pokud se do léčby enzymy budeš pouštět, dbej, abys dodržovala dávkování a přesnost. Hlavně vždy buď půl hodiny před jídlem, nebo hodinu a půl po jídle. Jinak poputují enzymy do trávicího traktu a tam to bude k ničemu. A řekla bych, že úplně nejlepší je to půl hodiny před jídlem, pak člověk může předejít případnému podráždění žaludku.
Marketa, (05. 03. 2014 17:20) Reagovat
Také jsem měla nedávno zánět a nechtěla jsem opět užívat antibiotika :(. Poslední dobou jsem je měla dost často. Poohlídla jsem se po internetu a našla i kladné recenze na uroval akut. Musím říct, že mi opravdu pomohl, zánět byl pryč.
Erika, (06. 03. 2014 05:30) Reagovat
[quote name="Marketa"]Také jsem měla nedávno zánět a nechtěla jsem opět užívat antibiotika :(. Poslední dobou jsem je měla dost často. Poohlídla jsem se po internetu a našla i kladné recenze na uroval akut. Musím říct, že mi opravdu pomohl, zánět byl pryč.[/quote]Mě tedy také štve do sebe neustále cpát antibiotika, ale doktorka mi říká, že když se zánět rozjede, takže mi nic jiného nepomůže. Ale nejsem si tím, až tak jistá, ráda bych také zkusila něco jiného, ale mám strach, abych pak neměla ještě větší zdravotní problémy.
Sabina, (23. 03. 2014 17:37) Reagovat
Souhlasím s Erikou – je pravda, že ve chvíli, kdy se zánět rozjede, tak už většinou není zbytí a musí se antibiotika nasadit, ale na druhou stranu s tím urovalem akut mám výborné zkušenosti, ale je důležitý ho nasadit včas, než ten zánět propukne naplno. Já jsem se vždycky řídila tím, že po tom, co sem prodělala již několik zánětů, tak přeci jen poznám už ty prvotní příznaky (nevím, jestli to máte stejně, ale já vždycky mívám nejprve takový zvláštní pocit „tam dole“) a v tu chvíli právě začnu brát ten uroval a zatím to vychází.
Míša, (04. 04. 2014 05:28) Reagovat
Nedávno jsem dobrala antibiotika, která jsem měla na tři měsíce jako větší léčbu na opakované zánět močových cest. Myslela jsem si, že to alespoň trochu zabere, ale dnes mám pocit, že se mi zase zánět močových cest vrací. Už jsem z toho zoufalá. Tři měsíce si huntuju tělo antibiotiky a nic z toho.:(
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zánět močových cest.cz
Kontakty