Úvod Zánět močových cest

Zánět močových cest

Co je to zánět močových cest?

Infekce močových cest (cystitis), je zánět močového měchýře a močové trubice, odvádějící z močového měchýře moč. Zpravidla se jedná o bakteriální zánět, jejichž původcem jsou stále častěji nebezpečné bakterie typu chlamydií (zvláště při nedostatečné léčbě po nákaze chlamydia trachomatis). Toto onemocnění postihuje mnohem častěji ženy, jedna z pěti žen jím trpí nejméně jednou ročně. Léčení má být okamžité a většinou si vyžádá antibiotika, protože recidivy těchto infekcí mohou vést k závažným onemocněním ledvin. Pokud nejsou záněty močových cest dokonale vyléčeny, často se opakují a přecházejí do chronického stavu..

Jak se projevuje zánět močových cest?

Záněty močových cest se nejvíc projevují změnami při močení:

  • Pálení či řezání při močení, které je navíc velice obtížné (jen pár kapek). Místy se také v moči může vyskytnout krev, která se do ní dostává podrážděnou a překrvenou sliznicí močového měchýře.
  • Zakalená a nepříjemně zapáchající moč, která signalizuje přítomnost nežádoucích látek
  • Bolest v podbřišku a ve spodní části zad v nadpánevním oblouku
  • Zvýšená nevolnost, případně i teplota.

Pokud se infekce rozšíří cestou močovodu do ledvin, bolest v bedrech je intenzivní a teplota vzroste. Tento stav obvykle vyžaduje léčbu v nemocnici.

PŘÍČINY ZÁNĚTU

Za zánět močových cest mohou převážně bakterie. Ve většině případů jsou příčinou močové infekce bakterie Escherichia coli. Tato bakterie je normální součástí naší stolice. I přes pravidelné dodržování hygieny, se může občas stát, že se bakterie dostane z okolí konečníku přes hráz do močové trubice, dále pak do močového měchýře. Hlavním důvodem je nesprávné utírání konečníku po vykonání stolice. V dnešní době je možný přenos i análním sexem, kdy je ohrožena zánětem vagína i močová trubice. Bakterie přítomné v konečníku a tlustém střevě se dostávají na intimní místa. Pokud se namnoží, mohou způsobit zánět močových cest aj.

Dalšími příčinami mohou být:

  • Prochlazení při dlouhém pobytu venku, koupání, nebo sedání na mokrý či studený podklad
  • Nedostatečná hygiena, zvláště při menstruaci
  • Genitální herpes
  • Zvýšené dráždění či poranění při pohlavním styku
  • Nevhodné návyky při oblékání a hygieně (těsné kalhoty, tanga, používání deodorantů či parfémů na intimní místa, špatné oplachování po použití mýdel či sprchových gelů)
  • Stres
  • Chlamydie
  • Zadržování močení

Větší riziko nákazy mají také těhotné ženy a lidé s cukrovkou. Vysoká hladina krevního cukru totiž může vést k jeho vylučování do moče. Sladké prostředí je pak ideální pro růst a množení bakterií. Infekce tak vzniká daleko častěji a má i vážnější průběh.

MOŽNOSTI LÉČBY

Pokud lékař vysloví podezření na zánět močových cest, provede jednoduché vyšetření moče. Podrobné výsledky na přítomnost bakterií obvykle trvají 2-3 dny. Léčbu je ovšem nutné zahájit okamžitě. Proto se většinou předepíše antibiotikum tzv. naslepo, proti nejpravděpodobnějšímu původci infekce. Podle konkrétních výsledků rozboru moči se pak léčba upraví. Kromě antibiotik se při zánětu doporučuje i podávání jiných přípravků, které mohou potlačit bolest. Vhodný je vitamín C, který pomáhá okyselit moč a močový měchýř se pak stává méně příznivým prostředím pro patogenní bakterie. Zároveň také posiluje imunitní systém.

Další informace o nemocech a zdraví najdete na webech Chlamydie a Nízký tlak.

Další doporučení a prevence

  • Pít dostatečně velké množství tekutin, hlavně čisté vody. Při nastalých obtížích i urologické či bylinné čaje
  • Vyvarovat se kořeněným jídlům, pití kávy a alkoholu
  • Doporučují se brusinky a preparáty z nich vyrobené (doplňky stravy)
  • Klidový režim v teple
  • Zvýšená pozornost při osobní hygieně
  • Sedací horké koupele z odvaru řapíku, heřmánku, březového listí, nebo hypermanganu
  • Nosit vhodné teplé oblečení ( vyvarovat se promočeným nohám, holým zádům)

Z lidového léčitelství je doporučován česnek a petržel.

 

Jak je to se zánětem močového měchýře u těhotných?

Díky zvětšování dělohy a zvýšenému tlaku na močovou trubici se u některých žen může objevit zánět i během těhotenství. Proto je nutné moč sledovat a sebemenší známky infekce ihned začít léčit. V případě těhotných žen je však potřeba léčebný postup pečlivě zvážit a vybrat nejvhodnější a zároveň nejšetrnější antibiotika, která neohrozí plod. Naštěstí existuje velmi široké spektrum antibiotik, které jsou možné užívat bez obav i v těhotenství. Problém tohoto onemocnění by budoucí maminky neměly podceňovat, protože neléčený zánět může vést k různých těhotenským komplikacím.

 

Shrnutí

„ Neseď na zemi, ať se neprochladíš, přikryj si záda!“ takto často napomínají matky své dcery. Pravdou zůstává, že i přes tyto  rady, většina žen tuto nemoc prodělá minimálně jednou v životě.


Diskuse (103 komentářů)

(24. 02. 2010 11:16) Reagovat
Mám výbornou zkušennost s přírodní léčbou Brusinkou a Stopkou višně na akutní močové infekce, kombinaci Brusinka a Echinacea, pak na opakované. Měla jsem opakované problémy a časté braní antibiotik mi dost vadilo a navíc tato přírodní léčba je vhodná i pro těhotné. Pěkný den!
(18. 04. 2010 07:11) Reagovat
Náš nejlepší recept, na zánět močových cest je lehnout si ve dvou do teplé postele a zakrýt se, pak si napustit vanu a být tam hodinu a pouštět si teplou vodu na bříško, jíst brusinky, pít každou hodinu co nejvíce tekutin (voda, Celaskon), dále masáže bříška a na závěr sex :oops: :P Během sdmi hodin to bylo fuč :) :zzz
Pavla, (05. 09. 2012 14:25) Reagovat
S tím sexem se mi to nějak nezdá. Vždyť přeci i záněty močových cest mohou vzniknou ze sexu ne? Tak se mi nezdá, že by to mohlo pomoci.
(20. 04. 2010 17:52) Reagovat
Souhlas s pomoci na akutni zanet:Horka vana, hodne pit a na zaver sex;) Ale nepomuze to problem vyresit. Jestli mate infekci nebo fujfuj chlamydie, tak proste ty antibiotika potrebujete. Takze: nejdriv akutni pomoc v uvedene forme a pak sup k doktorovi at zjisti, co to je;)
(17. 08. 2010 21:02) Reagovat
tak to si pěkná kráva...hlavně si kupuj drahý sušený věci nahovno a přisuzuj tomu zázračný účinek, propagandistko zasraná!
(21. 08. 2010 08:06) Reagovat
Zazivala jsem opakovane zanety mocoveho mechyre po dobu sedmi let,vyzkousela jsem ruzne pripravky,nektere pomohly vice,nektere mene,ale zadne trvale.Pote mi Dr predepsal Uro-Vaxom,jedna se o leky,ktere pusobi primo na imunitu mocoveho mechyre,stoji sice kolem 900kc,ale bere se tri mesice a jiz po prvnim mesici veskere problemy zmizely a nevratily se.Uz mam nadobro klid,takze doporucuji,za to zdravi ty penize stoji.
Tereza, (26. 04. 2012 14:27) Reagovat
Děkuju děkuju moc. Prosím ať to zabere. Trpím na to už 18 let, akutně od 13 let. Štve mě to, nemůžu do společnosti, nemám přítele, a ani se nemůžu věnovat sportovním aktivitám. Doufám že vaše informace jsou pravdivé a že mi to gynekolog předepíše. Terka
kika, (15. 08. 2012 10:34) Reagovat
Ja mám chronický zapal už 14 rokov,vybrala som nespočetne mnoho liekov,prípravkov z brusníc,teraz mám akupunktúru a homeopatiká.v januári som brala urowaxon.další zápal som dostala v aprílui,maji,júni a teraz zas v auguste.a zas na antibiotikách.berem brusnice,probiotika,d-manosu a stále nič.2-krát mi operovali laserom ten zápal v mechúri aj tak to nepomohlo. tiež neviem čo dalej.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zánět močových cest.cz
Kontakty