Úvod Zánět močových cest

Zánět močových cest

Co je to zánět močových cest?

Infekce močových cest (cystitis), je zánět močového měchýře a močové trubice, odvádějící z močového měchýře moč. Zpravidla se jedná o bakteriální zánět, jejichž původcem jsou stále častěji nebezpečné bakterie typu chlamydií (zvláště při nedostatečné léčbě po nákaze chlamydia trachomatis). Toto onemocnění postihuje mnohem častěji ženy, jedna z pěti žen jím trpí nejméně jednou ročně. Léčení má být okamžité a většinou si vyžádá antibiotika, protože recidivy těchto infekcí mohou vést k závažným onemocněním ledvin. Pokud nejsou záněty močových cest dokonale vyléčeny, často se opakují a přecházejí do chronického stavu..

Jak se projevuje zánět močových cest?

Záněty močových cest se nejvíc projevují změnami při močení:

 • Pálení či řezání při močení, které je navíc velice obtížné (jen pár kapek). Místy se také v moči může vyskytnout krev, která se do ní dostává podrážděnou a překrvenou sliznicí močového měchýře.
 • Zakalená a nepříjemně zapáchající moč, která signalizuje přítomnost nežádoucích látek
 • Bolest v podbřišku a ve spodní části zad v nadpánevním oblouku
 • Zvýšená nevolnost, případně i teplota.

Pokud se infekce rozšíří cestou močovodu do ledvin, bolest v bedrech je intenzivní a teplota vzroste. Tento stav obvykle vyžaduje léčbu v nemocnici.

PŘÍČINY ZÁNĚTU

Za zánět močových cest mohou převážně bakterie. Ve většině případů jsou příčinou močové infekce bakterie Escherichia coli. Tato bakterie je normální součástí naší stolice. I přes pravidelné dodržování hygieny, se může občas stát, že se bakterie dostane z okolí konečníku přes hráz do močové trubice, dále pak do močového měchýře. Hlavním důvodem je nesprávné utírání konečníku po vykonání stolice. V dnešní době je možný přenos i análním sexem, kdy je ohrožena zánětem vagína i močová trubice. Bakterie přítomné v konečníku a tlustém střevě se dostávají na intimní místa. Pokud se namnoží, mohou způsobit zánět močových cest aj.

Dalšími příčinami mohou být:

 • Prochlazení při dlouhém pobytu venku, koupání, nebo sedání na mokrý či studený podklad
 • Nedostatečná hygiena, zvláště při menstruaci
 • Genitální herpes
 • Zvýšené dráždění či poranění při pohlavním styku
 • Nevhodné návyky při oblékání a hygieně (těsné kalhoty, tanga, používání deodorantů či parfémů na intimní místa, špatné oplachování po použití mýdel či sprchových gelů)
 • Stres
 • Chlamydie
 • Zadržování močení

Větší riziko nákazy mají také těhotné ženy a lidé s cukrovkou. Vysoká hladina krevního cukru totiž může vést k jeho vylučování do moče. Sladké prostředí je pak ideální pro růst a množení bakterií. Infekce tak vzniká daleko častěji a má i vážnější průběh.

MOŽNOSTI LÉČBY

Pokud lékař vysloví podezření na zánět močových cest, provede jednoduché vyšetření moče. Podrobné výsledky na přítomnost bakterií obvykle trvají 2-3 dny. Léčbu je ovšem nutné zahájit okamžitě. Proto se většinou předepíše antibiotikum tzv. naslepo, proti nejpravděpodobnějšímu původci infekce. Podle konkrétních výsledků rozboru moči se pak léčba upraví. Kromě antibiotik se při zánětu doporučuje i podávání jiných přípravků, které mohou potlačit bolest. Vhodný je vitamín C, který pomáhá okyselit moč a močový měchýř se pak stává méně příznivým prostředím pro patogenní bakterie. Zároveň také posiluje imunitní systém.

Další informace o nemocech a zdraví najdete na webech Chlamydie a Nízký tlak.

Další doporučení a prevence

 • Pít dostatečně velké množství tekutin, hlavně čisté vody. Při nastalých obtížích i urologické či bylinné čaje
 • Vyvarovat se kořeněným jídlům, pití kávy a alkoholu
 • Doporučují se brusinky a preparáty z nich vyrobené (doplňky stravy)
 • Klidový režim v teple
 • Zvýšená pozornost při osobní hygieně
 • Sedací horké koupele z odvaru řapíku, heřmánku, březového listí, nebo hypermanganu
 • Nosit vhodné teplé oblečení ( vyvarovat se promočeným nohám, holým zádům)

Z lidového léčitelství je doporučován česnek a petržel.

 

Jak je to se zánětem močového měchýře u těhotných?

Díky zvětšování dělohy a zvýšenému tlaku na močovou trubici se u některých žen může objevit zánět i během těhotenství. Proto je nutné moč sledovat a sebemenší známky infekce ihned začít léčit. V případě těhotných žen je však potřeba léčebný postup pečlivě zvážit a vybrat nejvhodnější a zároveň nejšetrnější antibiotika, která neohrozí plod. Naštěstí existuje velmi široké spektrum antibiotik, které jsou možné užívat bez obav i v těhotenství. Problém tohoto onemocnění by budoucí maminky neměly podceňovat, protože neléčený zánět může vést k různých těhotenským komplikacím.

 

Shrnutí

„ Neseď na zemi, ať se neprochladíš, přikryj si záda!“ takto často napomínají matky své dcery. Pravdou zůstává, že i přes tyto  rady, většina žen tuto nemoc prodělá minimálně jednou v životě.


Diskuse (103 komentářů)

(23. 09. 2011 11:09) Reagovat
Ahoj, moje rada na zánět močového měchýře - vždy po pohlavním styku se jít vyčurat!!! :roll: I kdyby jste cítily, že na záchod nepotřebujete, běžte to zkusit, i málo pomůže....samozřejmě nenosit tanga a hodně pít hlavně čistou vodu...Pokud již nepomáhá Urinal atd., jít k lékaři a nechat si vyšetřit moč v laboratoři...tam odhalí, co záněť způsobuje a doktor na to přesně zaměří antibiotika...kolikrát jsem byla u doktorky a ta v moči nic nenašla...až poté, co moč zaslala do laboratoře na rozbor, tak viděla, že zánět opravdu mám...a co jej způsobilo a dle toho napsala antibiotika...snad má rada někomu pomůže ;-)
(29. 09. 2011 08:57) Reagovat
Ahoj, mám zánět močových cest cca každé 3 týdny už 3 roky. Nejdýl bez potíží jsem vydržela měsíc. Už x-krát jsem kvůli této nemoci přišla o práci, strašně mi to ztěžuje život. Přijde to okamžitě a během pát hodin už mám horečky a močím krev. Častokrát mi zánět zasáhne ledviny a musím jít do nemocnice. Vyzkoušela jsem všechno, včetně vašich rad tady. A nic. Lékaři si už neví rady. Vyhýbám se všemu, chodím oblečená, abych neprochladla,piju 3 litry vody denně,už se nekoupu v rybníce,nezůstávám v mokrých plavkách, nesedám na studený podklad atd. A stejně je mi to houby platné.A jak tu píšete o sexu, víte vůbec o tom,že při zánětu močových cest nesmíte souložit?Zeptejte se doktora.Nejen,že bakterie přenesete na partnera,ale postaráte se o to,že se vám zánět bude vracet.Váš partner totiž může být dík tomu bacilonosič,u něho se zánět neprojeví,ale bakterie bude mít v těle a při sexu vás znovu a znovu nakazí.Nehledě na to, že pokud máte zánět močových cest už "rozjetý",je sex velmi bolestivý.
Tania, (30. 04. 2012 07:10) Reagovat
Každý tři týdny je opravdu hodně. Zkoušela jste wobenzym. Mně velmi pomohl, při léčbě zánětu. Brala jsem ho delší dobu, ale podařilo se mi zřejmě posílit imunitu a problému se téměř zbavit. Nezapomeňte, že stres je také jedním faktorem, který může nahrát nemocem. Kamarádka měla 4 roky neustále angíny, nakonec zjistila, že to všechno bylo zapříčiněno stresem, který na ní její šéf vyvíjel.
(10. 10. 2011 10:43) Reagovat
Zdravím všechny co touto nemocí trpí, i já jsem jedna z mnoho, které se záněty močového měchýře a močových cest vrací! Dobře jsem si pročetla Vaše příspěvky jako být v teple, oblékat se, horká vana, hodně pít, jíst brusinky... To všechno je hodně důležité, ale abych nezapomněla, myslete na nohy!!! Většinou se prochadne od nohou, takže bačkůrky, teplé ponožky a pořádné botky! Se sexem v průběhu nemoci nesouhlasím! A CO JE OPRAVDU DŮLEŽITÉ JE VAŠE PSYCHIKA, HLAVNĚ TO NEVZDÁVEJTE! Pozitivní mysl a brzké uzdravení všem :-)
(13. 10. 2011 12:13) Reagovat
Ahooj,také patřím k těm,které na záněty trpí.Piju preventivně urol.čaj Urosept,tak snad to půjde.Jo a chtěla jsem se zeptat,jestli nemáte nějakou radu ohledně prevence močáku po sexu kromě toho,že je dobré se jít vymočit.Má některá zkušenost i s něčím jiným?Děkuji a mějte se :)
(16. 10. 2011 08:50) Reagovat
Ahoj,moje mamča mi poradila nemilovat se s prázdným močákem, ale vždycky se předtím pořádně napít. Před x lety jsem měla opravdu hnusný průběh a od té doby piju snad 4 i 5 litrů sotva obarveného zeleného čaje denně(takže prázdný močák nemám v podstatě nikdy), voda je moc těžká do žaludku té moc nedám, ten čaj je v pohodě. Mívám to tak jednou za rok, někdy za rok a půl. Už si na to umím zajít, jakmile pocítím jakýkoli příznak, nepiju alkohol, nejím sladké, udělám urologický čaj, lehnu do postele a ležím dokud to není fakt dobrý. A jdu k doktorce, jednou jsem to takhle zažehnala, ale do dvou měsíců se to vrátilo a šla jsem stejně na antibiotika. Co se týká sexu, přijde mi to jako masochistická praktika, mám dokonce pocit že musíme mluvit každá o něčem jiném, sex to fakt nespraví. Teď právě s tím ležím, a přemýšlím jak jsem si to tentokrát uhnala a asi jsem prostydla, pila alkohol a měla báječný sex :lol: a do 24 hodin po něm už na něj nemám ani pomyšlení :eek: Pa!
(16. 10. 2011 13:19) Reagovat
Ahoj ženy!!!! Já tím trpím už 7 let,vrací se mi to skoro každý půl rok.Nejvíce mě pomáhá pití urologického čaje-cca 8 hrníčků denně(i když doporučují tak max.3x denně :-) )Jinak samozřejmě být v teplíčku a jak bylo řečeno ,tak nejlépe se svým přítelem,který se o mě stará se vším všudy :-) : Tak přeji pevné nervy při léčení,pa ženy!!!!
Světluš, (05. 03. 2013 06:32) Reagovat
Pití urologického čaje mi také hodně pomáhá. Občas, když se bojím, že jsem prostydla, tak ho začnu pít preventivně. Ze začátku se mi z něj téměř zvedal žaludek, ale navykla jsem si a teď už mi to ani nepřijde.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zánět močových cest.cz
Kontakty