Úvod Zánět močových cest

Zánět močových cest

Co je to zánět močových cest?

Infekce močových cest (cystitis), je zánět močového měchýře a močové trubice, odvádějící z močového měchýře moč. Zpravidla se jedná o bakteriální zánět, jejichž původcem jsou stále častěji nebezpečné bakterie typu chlamydií (zvláště při nedostatečné léčbě po nákaze chlamydia trachomatis). Toto onemocnění postihuje mnohem častěji ženy, jedna z pěti žen jím trpí nejméně jednou ročně. Léčení má být okamžité a většinou si vyžádá antibiotika, protože recidivy těchto infekcí mohou vést k závažným onemocněním ledvin. Pokud nejsou záněty močových cest dokonale vyléčeny, často se opakují a přecházejí do chronického stavu..

Jak se projevuje zánět močových cest?

Záněty močových cest se nejvíc projevují změnami při močení:

 • Pálení či řezání při močení, které je navíc velice obtížné (jen pár kapek). Místy se také v moči může vyskytnout krev, která se do ní dostává podrážděnou a překrvenou sliznicí močového měchýře.
 • Zakalená a nepříjemně zapáchající moč, která signalizuje přítomnost nežádoucích látek
 • Bolest v podbřišku a ve spodní části zad v nadpánevním oblouku
 • Zvýšená nevolnost, případně i teplota.

Pokud se infekce rozšíří cestou močovodu do ledvin, bolest v bedrech je intenzivní a teplota vzroste. Tento stav obvykle vyžaduje léčbu v nemocnici.

PŘÍČINY ZÁNĚTU

Za zánět močových cest mohou převážně bakterie. Ve většině případů jsou příčinou močové infekce bakterie Escherichia coli. Tato bakterie je normální součástí naší stolice. I přes pravidelné dodržování hygieny, se může občas stát, že se bakterie dostane z okolí konečníku přes hráz do močové trubice, dále pak do močového měchýře. Hlavním důvodem je nesprávné utírání konečníku po vykonání stolice. V dnešní době je možný přenos i análním sexem, kdy je ohrožena zánětem vagína i močová trubice. Bakterie přítomné v konečníku a tlustém střevě se dostávají na intimní místa. Pokud se namnoží, mohou způsobit zánět močových cest aj.

Dalšími příčinami mohou být:

 • Prochlazení při dlouhém pobytu venku, koupání, nebo sedání na mokrý či studený podklad
 • Nedostatečná hygiena, zvláště při menstruaci
 • Genitální herpes
 • Zvýšené dráždění či poranění při pohlavním styku
 • Nevhodné návyky při oblékání a hygieně (těsné kalhoty, tanga, používání deodorantů či parfémů na intimní místa, špatné oplachování po použití mýdel či sprchových gelů)
 • Stres
 • Chlamydie
 • Zadržování močení

Větší riziko nákazy mají také těhotné ženy a lidé s cukrovkou. Vysoká hladina krevního cukru totiž může vést k jeho vylučování do moče. Sladké prostředí je pak ideální pro růst a množení bakterií. Infekce tak vzniká daleko častěji a má i vážnější průběh.

MOŽNOSTI LÉČBY

Pokud lékař vysloví podezření na zánět močových cest, provede jednoduché vyšetření moče. Podrobné výsledky na přítomnost bakterií obvykle trvají 2-3 dny. Léčbu je ovšem nutné zahájit okamžitě. Proto se většinou předepíše antibiotikum tzv. naslepo, proti nejpravděpodobnějšímu původci infekce. Podle konkrétních výsledků rozboru moči se pak léčba upraví. Kromě antibiotik se při zánětu doporučuje i podávání jiných přípravků, které mohou potlačit bolest. Vhodný je vitamín C, který pomáhá okyselit moč a močový měchýř se pak stává méně příznivým prostředím pro patogenní bakterie. Zároveň také posiluje imunitní systém.

Další informace o nemocech a zdraví najdete na webech Chlamydie a Nízký tlak.

Další doporučení a prevence

 • Pít dostatečně velké množství tekutin, hlavně čisté vody. Při nastalých obtížích i urologické či bylinné čaje
 • Vyvarovat se kořeněným jídlům, pití kávy a alkoholu
 • Doporučují se brusinky a preparáty z nich vyrobené (doplňky stravy)
 • Klidový režim v teple
 • Zvýšená pozornost při osobní hygieně
 • Sedací horké koupele z odvaru řapíku, heřmánku, březového listí, nebo hypermanganu
 • Nosit vhodné teplé oblečení ( vyvarovat se promočeným nohám, holým zádům)

Z lidového léčitelství je doporučován česnek a petržel.

 

Jak je to se zánětem močového měchýře u těhotných?

Díky zvětšování dělohy a zvýšenému tlaku na močovou trubici se u některých žen může objevit zánět i během těhotenství. Proto je nutné moč sledovat a sebemenší známky infekce ihned začít léčit. V případě těhotných žen je však potřeba léčebný postup pečlivě zvážit a vybrat nejvhodnější a zároveň nejšetrnější antibiotika, která neohrozí plod. Naštěstí existuje velmi široké spektrum antibiotik, které jsou možné užívat bez obav i v těhotenství. Problém tohoto onemocnění by budoucí maminky neměly podceňovat, protože neléčený zánět může vést k různých těhotenským komplikacím.

 

Shrnutí

„ Neseď na zemi, ať se neprochladíš, přikryj si záda!“ takto často napomínají matky své dcery. Pravdou zůstává, že i přes tyto  rady, většina žen tuto nemoc prodělá minimálně jednou v životě.


Diskuse (103 komentářů)

Lucie, (16. 04. 2012 09:16) Reagovat
Před osmi měsíci jsem si našla přítele a měsíc na to mi začaly problémy.. Mám 21 let. Zánět močového měchýře mám teď po 6 během sedmi měsíců a už nevím, co s tím..vždy to příjde tak, že mě to nutí chodit čurat a např. po 4.-5. čurání už čurám krev. Prve jsem brala Nitrofurantoin, který mi naordinoval obvoďák..poté mi urolog naordinoval Ciprinol, a ten mám teď už podruhé. Když jsem se šla objednat i na gyndu, zda není původce z této stránky, tak mě jen odbyli, že co to má jako společného s gyndou..jsem objednaná, na pozítří, ale beru antibiotika, tak nevím, zda mi něco najdou. Někdo nějaké rady?? A jak to máte se sexem v průběhu a po dobrání antibiotik. Díky za odpověď :cry:
Alena, (24. 04. 2012 05:45) Reagovat
Ach jo, je to nepříjemná nemoc. Proč na ty nepříjemné věci musí většinou trpět jen ženy.. Nicméně u mě vede wobenzym spolu kanadskými brusinkami. Kamarádka si zase nemůže přestat vychvalovat sedací koupele v hypermanganu, což je poněkud levnější varianta. zdravím
Milan, (27. 05. 2012 14:28) Reagovat
K jakému doktorovi by si mel chlap zajit s timto problemem??? Staci muj obvodovy doktor?
Tania, (27. 05. 2012 17:07) Reagovat
Psala jsem sem asi před měsícem ohledně vyléčeného zánětu močových cest. Před týdnem se mi vrátil, někde jsem prochladla, napila se o trošku víc vína než jsem zvyklá a další tři dny jsem trpěla a dřepěla ve vaničce s teplou vodou. Zas a znovu musím opěvovat wobenzym, poněvadž díky němu jsem se zánětem zvládla vypořádat do 5 dnů. Někdo může namítat, že to není možné. Je, pokud zánět podchytíte včas a nečekáte až přijde to nejhorší.
zuzka, (29. 05. 2012 14:09) Reagovat
Dobrý den,čtu rady, které tady dáváte nemocným a ačkoli se nikdy do těchto diskuzí nezapojuji, dnes to udělám, jelikož bych opravdu litovala ty, kteří se některými z těchto rad budou řídit.Pomoc je jednoduchá, netvrdím však, že vždy účinná - někdy jsou opravdu nutná antibiotika.Akutní stav:Důležité je uvědomit si zánět hned v počátku - pokud jen trochu cítíte nepříjemný pocit při močení, je nutné ihned vypít alespoň 1 litr vody. Nejlépe 0,5l řepíkového čaje a potom čistou vodu. Na akutní zánět NEPOMÁHÁ urologický čaj, naopak momentální stav zhorší a v moči se může objevit krev. Na první pomoc je dobrý urinal (každou hodinu 1 tabletu (max.5)), pokud nic z toho nepomůže, je nutné vyhledat lékaře a ten předepíše antibiotika.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zánět močových cest.cz
Kontakty