Úvod Zánět močových cest

Zánět močových cest

Co je to zánět močových cest?

Infekce močových cest (cystitis), je zánět močového měchýře a močové trubice, odvádějící z močového měchýře moč. Zpravidla se jedná o bakteriální zánět, jejichž původcem jsou stále častěji nebezpečné bakterie typu chlamydií (zvláště při nedostatečné léčbě po nákaze chlamydia trachomatis). Toto onemocnění postihuje mnohem častěji ženy, jedna z pěti žen jím trpí nejméně jednou ročně. Léčení má být okamžité a většinou si vyžádá antibiotika, protože recidivy těchto infekcí mohou vést k závažným onemocněním ledvin. Pokud nejsou záněty močových cest dokonale vyléčeny, často se opakují a přecházejí do chronického stavu..

Jak se projevuje zánět močových cest?

Záněty močových cest se nejvíc projevují změnami při močení:

 • Pálení či řezání při močení, které je navíc velice obtížné (jen pár kapek). Místy se také v moči může vyskytnout krev, která se do ní dostává podrážděnou a překrvenou sliznicí močového měchýře.
 • Zakalená a nepříjemně zapáchající moč, která signalizuje přítomnost nežádoucích látek
 • Bolest v podbřišku a ve spodní části zad v nadpánevním oblouku
 • Zvýšená nevolnost, případně i teplota.

Pokud se infekce rozšíří cestou močovodu do ledvin, bolest v bedrech je intenzivní a teplota vzroste. Tento stav obvykle vyžaduje léčbu v nemocnici.

PŘÍČINY ZÁNĚTU

Za zánět močových cest mohou převážně bakterie. Ve většině případů jsou příčinou močové infekce bakterie Escherichia coli. Tato bakterie je normální součástí naší stolice. I přes pravidelné dodržování hygieny, se může občas stát, že se bakterie dostane z okolí konečníku přes hráz do močové trubice, dále pak do močového měchýře. Hlavním důvodem je nesprávné utírání konečníku po vykonání stolice. V dnešní době je možný přenos i análním sexem, kdy je ohrožena zánětem vagína i močová trubice. Bakterie přítomné v konečníku a tlustém střevě se dostávají na intimní místa. Pokud se namnoží, mohou způsobit zánět močových cest aj.

Dalšími příčinami mohou být:

 • Prochlazení při dlouhém pobytu venku, koupání, nebo sedání na mokrý či studený podklad
 • Nedostatečná hygiena, zvláště při menstruaci
 • Genitální herpes
 • Zvýšené dráždění či poranění při pohlavním styku
 • Nevhodné návyky při oblékání a hygieně (těsné kalhoty, tanga, používání deodorantů či parfémů na intimní místa, špatné oplachování po použití mýdel či sprchových gelů)
 • Stres
 • Chlamydie
 • Zadržování močení

Větší riziko nákazy mají také těhotné ženy a lidé s cukrovkou. Vysoká hladina krevního cukru totiž může vést k jeho vylučování do moče. Sladké prostředí je pak ideální pro růst a množení bakterií. Infekce tak vzniká daleko častěji a má i vážnější průběh.

MOŽNOSTI LÉČBY

Pokud lékař vysloví podezření na zánět močových cest, provede jednoduché vyšetření moče. Podrobné výsledky na přítomnost bakterií obvykle trvají 2-3 dny. Léčbu je ovšem nutné zahájit okamžitě. Proto se většinou předepíše antibiotikum tzv. naslepo, proti nejpravděpodobnějšímu původci infekce. Podle konkrétních výsledků rozboru moči se pak léčba upraví. Kromě antibiotik se při zánětu doporučuje i podávání jiných přípravků, které mohou potlačit bolest. Vhodný je vitamín C, který pomáhá okyselit moč a močový měchýř se pak stává méně příznivým prostředím pro patogenní bakterie. Zároveň také posiluje imunitní systém.

Další informace o nemocech a zdraví najdete na webech Chlamydie a Nízký tlak.

Další doporučení a prevence

 • Pít dostatečně velké množství tekutin, hlavně čisté vody. Při nastalých obtížích i urologické či bylinné čaje
 • Vyvarovat se kořeněným jídlům, pití kávy a alkoholu
 • Doporučují se brusinky a preparáty z nich vyrobené (doplňky stravy)
 • Klidový režim v teple
 • Zvýšená pozornost při osobní hygieně
 • Sedací horké koupele z odvaru řapíku, heřmánku, březového listí, nebo hypermanganu
 • Nosit vhodné teplé oblečení ( vyvarovat se promočeným nohám, holým zádům)

Z lidového léčitelství je doporučován česnek a petržel.

 

Jak je to se zánětem močového měchýře u těhotných?

Díky zvětšování dělohy a zvýšenému tlaku na močovou trubici se u některých žen může objevit zánět i během těhotenství. Proto je nutné moč sledovat a sebemenší známky infekce ihned začít léčit. V případě těhotných žen je však potřeba léčebný postup pečlivě zvážit a vybrat nejvhodnější a zároveň nejšetrnější antibiotika, která neohrozí plod. Naštěstí existuje velmi široké spektrum antibiotik, které jsou možné užívat bez obav i v těhotenství. Problém tohoto onemocnění by budoucí maminky neměly podceňovat, protože neléčený zánět může vést k různých těhotenským komplikacím.

 

Shrnutí

„ Neseď na zemi, ať se neprochladíš, přikryj si záda!“ takto často napomínají matky své dcery. Pravdou zůstává, že i přes tyto  rady, většina žen tuto nemoc prodělá minimálně jednou v životě.


Diskuse (103 komentářů)

zuzka, (29. 05. 2012 14:11) Reagovat
Při léčbě:Vyhýbejte se kyselým, kořeněným (a to i nadměrně slaným) jídlům a nápojům. Tedy žádné ovoce, džusy,.. Zánět močových cest není chřipka, nepomůže tedy ani celaskon. Důležité je ,,suché teplo", tedy zabalit se do deky a peřiny. Ne každé teplo ale pomáhá - například horká koupel je dobrá až na doléčení a nejlépe s odvarem heřmánku nebo řepíku (po dobu zánětu dbejte na intimní hygienu, avšak sprchu nebo koupel alespoň 1 den vynechte). Stejně tak solárium - i když je tam teplo, váš stav se po jeho návštěvě téměř určitě zhorší. Sex nejen že nepomáhá, ale může stav i zhoršit (navíc nechápu, komu může být sex při zánětu močových cest příjemný).
zuzka, (29. 05. 2012 14:11) Reagovat
Prevence:Zde je urolog. čaj dobrý a měl by se užívat 1-2x týdně. Dále pak Uro-Vaxom, dostatečně pít, mít zakrytá záda (a pokud je dlouhé triko volné, nosit pod něj ještě přiléhavé tílko), dávat si pozor na to, v čem spíte (často se stane, že se triko vyhrne a vy tak spíte celou noc s odhalenými zády), mít nohy v teple (pokud možno nechodit bos ani v létě, doma si do bačkor brát ponožky,..), nezůstávat po koupání nikdy v mokrých plavkách, ani když je horko (noste s sebou plavky náhradní. Je sice nepříjemné se po každém vykoupání převlékat, zánět močových cest je ale rozhodně nepříjemný více). Pokud na záněty trpíte často, dávejte si pozor na své ledviny - omezte pití kávy, kyselých nápojů a alkoholu (víno jako kyselý alkoholický nápoj není zrovna ideální), stejně tak kouření a nadměrné solení.Přeji hezký den a hodně zdraví :-)
Kačka, (04. 06. 2012 13:21) Reagovat
To já trpím záněty pořád dokola už dva roky.. Nejdříve to začalo normálně bez krve, poté se přidala krev při močení nesnesitelné bolesti,zvracení.. Bylo to strašné.. Dostala jsem antibiotika Zinnat, který mám i pro jistotu pořád u sebe jako tzv:"antibiotika o kabelky".. Trpím přibližně každy měsíc.. Brečela jsem bolestí měla jsem křeče.. Zabírají: uroval akut.. Tam je manosa a brusinky ;-) .. Jinak ted se o5 láduji Zinnatem :D s urovalem :D..
B., (07. 06. 2012 20:59) Reagovat
Jsem ráda, že nejsem sama...taky mam každou chvíli zánět...a štve mě to..občas už mi nezabíraj ani ty antibiotika.
gabča, (10. 06. 2012 12:39) Reagovat
Ahojte tak sem ráda, že nejsem sama:) mě záněty začaly minulý rok, teďka mám 18 a za ten rok sem to měla nejmíň 6x. Lékař mi předepsal Nitrofurantoin,který mi sice zabral, ale hned jak sem ho přestala jíst tak po 2 dnech se mi zánět objevil znovu. Lékař mi řekl, že to je z těch antibiotik, což sem vážně nepochopila.. Naposledy jak mě to chytlo tak mě vzali rodiče na vyšetření do nemocnice, kde mi řekli že močovou trubici a moč mám naprosto v pořádku, což mi taky přišlo divné když sem měla takové bolesti. Jediné řešení mi řekli je zajít si na vyšetření močového měchýře, ale je to prej hrozně bolestivé. Nemáte někdo s tím zkušenost už? sama už si už nevím rády,kvůli tého nemoci chybím také často ve škole:( děkuji a přeju všem brzké uzdravení.
lékař, (20. 06. 2012 10:15) Reagovat
Jestliže se zánět močového měchýře opakuje,je vhodné posílit účinnost antibiotik, a to lékem Wobenzym. Wobenzym - jako podpůrný lék - umožňuje antibiotikům lepší průnik do zánětem zasažených tkání a zvyšuje tak účinnost léčby.
Kiki, (15. 10. 2012 15:12) Reagovat
Já se také snažím o podpůrnou léčbu Wobenzymem a zkoušela jsem x dalších věcí, co se na opakující záněty doporučuje, ale pořád nic nezabírá. Záněty se neustále vracejí. Je to vyčerpávající.:(
Klaris, (20. 12. 2012 14:45) Reagovat
Zkoušejte dál. Každému může zabírat něco jiného. A byla jste na speciálním vyšetření? Já ano a pak mi nasadili delší léčbu. Netvrdím, že pak už jsme nikdy zánět močáku neměla, ale je to mnohem lepší než dříve. Přitom dlouhou se mnou zánět močáku řešil jen praktický lékař, a to mi při opakujících zánětech nepřijde moc efektivní. Člověk pořád dostává antibotika (ne že by u té dlouhodobé léčby nedostával), ale efekt jen na krátkou dobu.
Michala, (09. 01. 2013 07:27) Reagovat
Chystám se také ke specialistovi, tak snad také dostanu nějakou léčbu, která zabere. Už mě nebaví brát jednorázově nějaká antibiotika, aby se mi to za čtvrt roku vrátilo. Snad to bude lepší. Je to strašně únavný...:(
Benedikta, (10. 01. 2013 15:37) Reagovat
To znám...Za poslední tři roky jsem měla tolik antibiotik, kolik předtím za celý život. No...to možná trochu přeháním, ale také mě už štve, jak doktoři do mě cpou antibiotika a pořád se mi to vrací.
Damila, (15. 01. 2013 16:28) Reagovat
Wobenzym v tomto případě nejlépe zabírá právě ve spojení s antibiotiky. Zároveň je ale potřeba dodržet to, že se musí brát nalačno, alespoň hodinu před jídlem, protože je potřeba, aby všechny dražé prošly žaludkem do tenkého střeva co nejrychleji a tam došlo k průniku enzymů střevní stěnou do krve. Pak by se mělo podařit antibiotikům nejen lépe zasáhnout cíl, ale také zvýšit celkovou imunitu organismu.
Nika, (15. 01. 2013 18:02) Reagovat
Ja sa trápim s touto chorobou 13 rokov a to mám 35 rokov,skušala som kadečo,3 krát ma operovali,z toho 2-krát vypalovali zápal v mechuri a raz rozširovali močovú rúru.Ale aj tak to nič nepomohlo.Mala som to 8-krát ročne-no hrôza a tie bolesti ani nehovorím.Skúšala som aj homeopatiu a akupunktúru a nič.Teraz mi skúšali cez cievku dávať do mechura kyselinu hyaluronovú na posilnenie steny mechura a za 2 týždne už som to mala nanovo.Teraz mám lieky ktore vlastne bránia nutkaniu na močenie a zatial sa cítim dobre.Ale beriem aj brusnicové tabletky.mne wobenzyn vôbec nepomohol.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zánět močových cest.cz
Kontakty